Prawa pracownika w Niemczech

Prawa pracownika w Niemczech – co wolno pracodawcy, a czego nie?

W życiu zawodowym nie zawsze wszystko idzie gładko. Znajomość swoich praw jest więc przydatna i ważna nie tylko w sytuacjach konfliktowych. Prawo pracy jest skomplikowane, dlatego zebraliśmy listę najważniejszych  rzeczy, które musisz wiedzieć.

Stosunek pracy może zostać nawiązany ustnie. Jednakże, zgodnie z tak zwanym “prawem dowodowym” (Nachweisgesetz), może on wymagać pisemnej umowy. Twój pracodawca musi dostarczyć Ci podpisany dokument zawierający główne warunki umowy nie później niż miesiąc po rozpoczęciu pracy. Możesz dowiedzieć się, jakie informacje musi zawierać umowa o pracę na naszej stronie z powiązanymi tematami.

Nadgodziny:

Jedną z kwestii, która często prowadzi do konfliktu między pracodawcą a pracownikiem, jest kwestia godzin pracy lub nadgodzin. Według jednego z badań, każdego roku w Niemczech powstaje łącznie 1,4 miliarda niepłatnych nadgodzin. Oznacza to, że każdy pracownik przepracowuje średnio trzy godziny miesięcznie bez wynagrodzenia lub rekompensaty.

Zgodnie z prawem, pracownik powinien zasadniczo mieć prawo do pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli jest to przewidziane w umowie o pracę, umowie o pracę lub umowie spółki. Jeśli w miejscu pracy istnieje komitet decyzyjny, musi on zawsze najpierw wyrazić zgodę na nadgodziny. W przypadku braku odpowiednich pisemnych postanowień, pracownik może odmówić pracy w nadgodzinach.

Informacja: Wyjątkiem są sytuacje nagłe i katastrofy, takie jak pożar lub powódź. W takim przypadku pracodawcy mają prawo wymagać od swoich pracowników pracy w nadgodzinach bez odpowiednich regulacji.

Przerwy i okresy odpoczynku

Zrób sobie przerwę! Jeśli pracujesz dłużej niż 6 godzin dziennie, masz prawo do 30-minutowej przerwy. Jeśli pracujesz dłużej niż 9 godzin, Twoja przerwa powinna wynosić 45 minut. Pod koniec dnia pracy powinieneś mieć co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku przed ponownym rozpoczęciem pracy. Jeśli okres odpoczynku zostanie skrócony do 10 godzin, niektóre zawody zezwalają na odpoczynek wyrównawczy w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

Możesz dowiedzieć się, jak obliczane jest Twoje ustawowe prawo do urlopu na naszej dedykowanej stronie. Kontakt po godzinach pracy

Zasadniczo nie musisz odbierać żadnych telefonów w pracy po zakończeniu godzin pracy lub w trakcie urlopu. Ponadto nie musisz podawać szefowi miejsca, w którym przebywasz na urlopie, ani prywatnego numeru telefonu, niezależnie od tego, czy jest to telefon komórkowy, czy stacjonarny. Nie musisz również upubliczniać swojego prywatnego adresu e-mail ani czytać lub odpowiadać na firmowe wiadomości e-mail. Posiadanie służbowego telefonu komórkowego nie oznacza automatycznie, że musisz być dostępny 24 godziny na dobę dla swojego szefa lub klientów. Jeśli nie ma takiej zasady w umowie o pracę lub umowie firmowej, możesz zostawić wyłączony telefon na biurku.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli Twoje stanowisko wymaga dostępności poza godzinami pracy (np. pielęgniarki lub pracownicy wsparcia technicznego). W takim przypadku pracodawca może poprosić Cię o podanie prywatnych danych kontaktowych.

Choroba i inne nieobecności

Jeśli pracujesz nieprzerwanie dla swojego pracodawcy przez co najmniej 4 tygodnie, możesz ubiegać się o zasiłek chorobowy. Więcej informacji na temat Twoich praw jako pracownika w przypadku choroby znajdziesz na naszej stronie tematycznej.

Jeśli przebywasz na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, masz takie same prawa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Koszty odzieży roboczej

Jeśli w miejscu pracy wymagana jest odzież robocza ze względów higienicznych lub ostrożności, pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów zakupu i czyszczenia odzieży roboczej.

Wyrok: Federalny Sąd Pracy orzekł, że pracodawca jest zobowiązany do bezpłatnego zapewnienia higienicznej odzieży roboczej i jej czyszczenia pracownikom zatrudnionym w rzeźniach i zakładach przetwórstwa spożywczego na własny koszt (Aktenzeichen 9 AZR 181/15). Wyrok został oparty na sprawie pracownika rzeźni, który skarżył się, że koszty czyszczenia jego odzieży roboczej były potrącane z jego miesięcznego wynagrodzenia netto.

W przypadku tradycyjnej odzieży roboczej, takiej jak peleryna lub mundur używany w kręgu klienta, pracownicy mogą dzielić się kosztami, ponieważ nosząc odzież roboczą oszczędzają swoje rzeczy osobiste.

Nie ma tu jednak jednolitych zasad. W wielu przypadkach firmy biorą na siebie koszt początkowej odzieży roboczej, a następnie pozwalają pracownikom płacić za dodatkową odzież.

Wyrok: brak ryczałtowego odliczenia za odzież.

Federalny Sąd Pracy ustalił limit kwoty miesięcznego potrącenia na odzież roboczą w sklepie spożywczym (Aktenzeichen 9 AZR 676/07). Jeśli dochód netto jest niższy niż to potrącenie (obecnie 1073,88 euro w 2017 r.), pracodawca nie może potrącić dodatku na odzież.

Ponieważ często możesz być w konflikcie ze swoim pracownikiem, zalecamy wykupienie ubezpieczenia ochrony prawnej. 

Ubezpieczenia

Kalkulatory

Service

Menu