WYPADEK SAMOCHODOWY ZA GRANICĄ

Każdy kraj europejski ma własne przepisy ruchu drogowego. Dlatego lepiej być zabezpieczonym, gdy podróżujesz za granicę. Upewnij się, że zabrałeś ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, europejski raport z wypadku i zieloną kartę. W naszym arkuszu informacyjnym dowiesz się, co zrobić w razie wypadku za granicą i na co zwrócić uwagę podczas procesu naprawy szkód, a ponadto mamy dla Ciebie więcej wskazówek.

Lista kontrolna przed wyjazdem za granicę

Gdy już wybierzesz kraj docelowy, rozpocznie się odliczanie do rozpoczęcia podróży. W tym momencie wskazane jest wcześniejsze sprawdzenie samochodu, aby nie spieszyć się w ostatniej chwili. Przed wyjazdem upewnij się, że masz przygotowane następujące rzeczy:

Sprawdź swoją apteczkę, kamizelkę odblaskową (jedna kamizelka dla każdego pasażera), trójkąt ostrzegawczy i wyposażenie pojazdu.

Poproś swojego ubezpieczyciela o bezpłatną zieloną kartę. Dokument ten nie jest obowiązkowy we wszystkich krajach europejskich, ale zaleca się zabranie go ze sobą. Zwłaszcza w Europie Wschodniej ułatwi to proces zgłaszania roszczeń.

Umieść europejski raport z wypadku w schowku na rękawiczki. Ten standardowy dokument umożliwia dokładny opis wypadku i można go uzyskać we wszystkich językach europejskich.

Korzystaj z noty pokrycia ubezpieczyciela jako dodatku do ubezpieczenia w kraju i za granicą. Aby uzyskać więcej informacji na temat noty pokrycia, zapoznaj się z ulotką informacyjną na temat Kfz-Schutzbrief.

Zdarzył się wypadek: co teraz?

Jeśli uczestniczysz w wypadku za granicą, ważne jest, aby zachować spokój i działać rozważnie, a następnie rozpocząć oznaczanie miejsca wypadku.

Obejmuje to włączenie urządzenia ostrzegawczego, założenie kamizelki odblaskowej i umieszczenie trójkąta ostrzegawczego w odległości 100 metrów od miejsca wypadku. Jeśli doszło do poważnych obrażeń, natychmiast powiadom służby ratunkowe i rozpocznij udzielanie pierwszej pomocy.

W Niemczech służby ratunkowe i straż pożarna dzwonią pod numer 112, a policja pod numer 110. Numery te różnią się w zależności od kraju europejskiego, dlatego zebraliśmy numery alarmowe w każdym kraju.

Znajdziesz tu również numery telefonów biur regionalnych w Niemczech, abyś mógł zadzwonić do osób kontaktowych tutaj. Ważne europejskie numery alarmowe

Zgłoszenie wypadku w Europie

Zasadniczo możesz zadzwonić pod numer 112 w dowolnym miejscu w Europie. Możesz zadzwonić pod ten numer bez karty SIM lub numeru kierunkowego.

Jeśli dzwonisz na pogotowie ratunkowe lub policję, użyj pytania zaczynającego się od pięciu liter “w”:

Gdzie zdarzył się wypadek (“Gdzie był wypadek?”). Co się stało ( Co się stało?)

Ile osób brało udział w wypadku (Ile osób jest dotkniętych?) Jakie są rodzaje obrażeń ( Jakie są rodzaje obrażeń?)

Poczekaj na pytanie z centrum kontroli ( Czekaj na pytania z centrum kontroli).

Jeśli język Twojego kraju nie jest Twoją mocną stroną i nie mówisz po angielsku, przekaż telefon osobie w domu (na przykład osobie, która spowodowała wypadek, kierowcy lub świadkowi). W najgorszym przypadku zadzwoń do osoby kontaktowej w Niemczech, aby uzyskać pomoc w języku niemieckim. Jeśli jesteś członkiem niemieckiego klubu samochodowego, możesz porozmawiać z niemiecką osobą kontaktową.

Zrób zdjęcia i sporządź raport z wypadku

Jeśli Twój samochód nie doznał poważnych uszkodzeń, możesz natychmiast zjechać z miejsca wypadku, aby nie utrudniać ruchu. W przypadku poważniejszych uszkodzeń opuść pojazd w miejscu, w którym doszło do wypadku i pozostaw nienaruszone ślady. Użyj aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcia pod różnymi kątami i udokumentować uszkodzenia samochodu i jego położenie. Ten krok jest ważny, abyś mógł prawidłowo wypełnić raport powypadkowy, a zaangażowani eksperci mogli sprawdzić pojazd w stanie powypadkowym.

Najpierw jednak powinieneś zwrócić uwagę na opiekę nad rannymi i zszokowanymi osobami, a następnie zająć się dokumentacją wypadku. Obejmuje to wzajemne sprawdzenie dokumentów pojazdu i ubezpieczenia. Pamiętaj, aby zanotować numer rejestracyjny pojazdu uczestniczącego w wypadku, a także nazwisko i adres kierowcy lub właściciela pojazdu (jeśli jest inny). Ponadto zanotuj dokładny czas i miejsce wypadku, zrób zdjęcia miejsca wypadku, uczestniczących w nim pojazdów i uszkodzeń, zanotuj nazwiska i adresy wszystkich świadków, spisz raport z wypadku i poproś o jego podpisanie przez wszystkie zaangażowane strony. Na koniec zadzwoń do swojego ubezpieczyciela i zgłoś wypadek.

Jeśli jesteś ubezpieczony u Kevina Resslera, eksperta ds. ubezpieczeń w ERGO Versicherung, możesz zgłosić wypadek w języku angielskim na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Ubezpieczenia

Kalkulatory

Service

Menu