Kontakt
- Martin Stacherczak
- 089 / 926 33 88 4
- 0049 178 4444 865
- martin.stacherczak@ergo.de
Firma i Prawo
- Langenpreisinger Str. 59, 80995 München
- Impressum
- Ochrona danych
- Cookies
Oszustwo kosztuje pieniądze……
Co się dzieje w przypadku podania nieprawidłowych danych?
Zasadniczo w przypadku wszystkich ubezpieczeń obowiązuje następująca zasada: jak najszybciej zgłoś zmianę informacji wymaganych we wniosku lub umowie. Konsekwencje podania nieprawidłowych danych różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Niektórzy ubezpieczyciele naliczą odpowiednią składkę od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych osobowych podanych we wniosku. Inni ubezpieczyciele poproszą Cię o opłacenie nowej składki od początku roku ubezpie
czeniowego. Jeśli celowo podasz ubezpieczycielowi nieprawdziwe informacje, możesz podlegać karze umownej.
To, czy faktycznie jesteś zagrożony, zależy od warunków polisy. W praktyce ubezpieczycielom nie jest łatwo udowodnić celowe fałszowanie danych swoich klientów.
Niemniej jednak radzimy Ci być uczciwym. Nawet jeśli ubezpieczyciel nie nałoży na Ciebie bezwzględnej kary za podanie nieprawdziwych informacji, zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu. Niewielkie zmiany w przebiegu nie wpływają na wysokość rocznej składki, podobnie jest w przypadku roszczenia. Możesz jednak napotkać problemy, jeśli nie wyznaczyłeś swojego 18-letniego syna jako kierowcy w umowie i pozwoliłeś mu prowadzić. W przypadku roszczenia ten nonsens szybko wyjdzie na jaw. W zależności od tego, kto spowodował szkodę, możesz być zmuszony zapłacić składkę lub ponieść karę.
Jak fałszywe informacje wpływają na ubezpieczenie?
Jeśli przeoczyłeś dane i przypadkowo podałeś fałszywe informacje, Twoje ubezpieczenie nie jest zagrożone. Nie musisz się więc martwić, że w razie roszczenia zostaniesz sam. Istnieje jednak ryzyko, że ubezpieczyciel anuluje Twoją polisę. Wadą tego jest to, że stosunkowo trudno będzie Ci znaleźć nowego taniego ubezpieczyciela.